İPG Plastik Taahhütleri İlerleme Rapor Lansmanı 1 Kasım’da

Değerli Üyelerimiz ve Paydaşlarımız,

Yarınlara yaşanabilir bir dünya bırakmak için her günün son derece kıymetli olduğu bu süreçte şirketlerin plastik kirliliği ile mücadeleye destek vermesi ve kendilerine somut hedefler belirlemesi büyük önem taşıyor. Bu anlayışla, Global Compact Türkiye, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye) ve TÜSİAD olarak plastik kirliliği ile mücadele etmek amacıyla Kasım 2019 da İş Dünyası Plastik Girişimi'ni (İPG) hayata geçirdik.

İPG kurucular olarak, girişimin imzacısı olan şirketleri 2023 yılı sonuna kadar Türkiye'de plastik kirliliğini azaltmak amacıyla taahhütlerini belirlemeye ve belirledikleri taahhütleri kamuoyu ile paylaşmaya davet etmiştik. Bugün, İPG olarak önemli bir aşamaya geldiğimizin bilgisini vermekten mutluluk duyuyoruz.

İPG imzacisi 42 sirket, 2023 yilina kadar somut plastik azaltım ve kullanım önleme taahhütlerini verdi. İPG çatısı altında, 2021 yılında 33 şirketin verdiği plastik taahhütlerindeki ilerlemeleri ve 2022 yılında ilk kez taahhüt veren 9 şirketin verdiği taahhütleri paylaştığımız ve aynı zamanda şirketlerden uygulama örneklerine yer verdiğimiz ilerleme raporumuzu hazırladık.

İPG Plastik Taahhütleri İlerleme Raporu'nu 1 Kasım 2022 tarihinde saat 10.00'da gerçekleşecek çevrim içi lansman programında sizlerle paylaşacağız.

İPG Plastik Taahhütleri Ara Dönem Raporu Lansman Programı

Tarih: 1 Kasım 2022

SAAT: 10:00 - 11:30

Yer: Zoom

Moderatör: Ilgaz Gürsoy, Gazeteci.

Açılış Paneli
10:00 - 10:30

  • Ahmet Dördüncü, Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı
  • Ebru Dildar Edin, SKD Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı
  • Orhan Turan, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı

Açılış Konuşması
10:30 - 10:45

  • Sadiye Bilgiç Karabulut, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, Sıfır Atık ve Atık İşleme Daire Başkanı

Konuk Konuşmacı
10:45 - 11:00

  • Erik Giercksky, Head, Sustainable Ocean Business, UN Global Compact

Plastik Taahhütleri Ana Bulguları
11:00 - 11:20

  • Şeyda Dağdeviren Hill, SKD Türkiye Kıdemli Proje Yöneticisi

Soru - Cevap ve Kapanış
11:20 - 11:30

Lansman programına kayıt olmak için lütfen tıklayınız.